Bemutatkozás

 

Az 1920-as évektől alakultak a környéken a csapatok. Fonyódon 1926-ban alakult meg az egyesület, neve: Fonyódi Sportkör. Kezdetben csak labdarúgó szakosztály volt. A Dél-nyugati I. Sz. II. osztályába sorolták be. Az első lépéseket Klémann János bélatelepi állomásfőnök, Milkovics József és Barcza intéző segítette. A csapat tagjai voltak: Oláh János, Szentpáli Imre, Porkoláb Lajos, majd a Keresztes és Zsoldos testvérek. Saját költségükön vettek labdát és felszerelést, és a helyi kereskedők, kisiparosok segítették a csapatot. A lelkesedés eredményeként a tapolcaik által szervezett „Balaton kupát” három egymás utáni évben is megnyerték.

1926 után a testnevelést kormányrendelet írta elő, és ekkor a Levente Egyesület keretében működött tovább a csapat. Ekkor nem csak a focistáknál, hanem az atlétika különböző ágaiban is több jó eredmény született. ( Keresztes, Bazsika, Köcski, Zsinkai, Horváth, Varga, Bognár, Zsoldos, Hamvai, Tiklics, stb.) A foglalkozásokat kezdetben a Balaton parton tartották, majd területet Basch Fülöp földbirtokostól kérelmeztek a „Basch” erdő bozótos részében. ( A mai pálya helyén). Az elutasítás után a községi elöljáróság segítségével 1936-ban a Halászteleppel szemben, a Balaton partján kapott helyet a sportpálya, amit a Levente Egyesület alakított ki, és azt használta az ifjúság. 1945 után a sportolás nagy lendületet vett. Az 1950-60-as években Hajba József és Vida János irányították az edzéseket, amelyen 40-50 fiatal is részt vett. A labdarúgó csapatnak a Tőzegüzem nagy segítséget adott (labda, mez, kapu, stb.) az Egyesület új nevet vett fel: Fonyódi Petőfi SE.

A földosztás folyamán a Balaton parti sportpálya területét felparcellázták és helyette adták A Sipos-domb ( mai is itt áll a pálya) területének aljában elterülő katlanszerű területet, amit már 1934-ben is kért az egyesület. A sűrű bozótos területet az egyesület a drukkerek és szinte a lakosság egésze egy emberként tisztította. Az első kapavágást – ahová az országos edzőközpontot, sporttábort terveztek -, az akkori sportminiszter, az MLSZ főtitkára, Hegyi Gyula végezte. A terveket Dióshegyi Ödön készítette társadalmi munkában, segítője Borbély Gyula bácsi volt.

A sportkedvelőkhöz, élükön Zákányi Kálmánhoz újak csatlakoztak: Hausz Jakab, Sinkovics László, Bogdán János, Péter István stb. Az elhanyagolt területből új pálya lett. Nagy segítséget nyújtott a Községi Tanács tőzegüzem, Közalkalmazottak Szakszervezete, Halásztelep, Tsz. stb.

A kezdeti lépések ma igazán valóssá váltak: füves pálya, futópálya, csarnok, lelátó, Hotel. Csodás sportcentrum, gyönyörű környezetben! A Petőfi Sportkör 1976-ban ünnepelte 50. Évfordulóját. Az ünnepség délutánján a Fonyód-Marcali megyei I. osztályú mérkőzésen majd ezren ünnepeltek.

A csapat további szereplése hullámzó volt. A nyári üdülési szezon sok labdarúgó a vendéglátóiparban dolgozott, így nem igen jártak edzésre, és gyengébb eredmények születtek.

Leginkább a megyei I. és II. osztályban szerepelt a csapat. Az 1960-as 70-es években még itt játszott Siófok, Kaposvári Kinizsi, Barc-s, Marcali, stb. Nagyon erős volt a mezőny. Fonyódon a helyi lakosok adták a csapat zömét, kiemelkedő játékosok sora játszott itt sok-sok éven keresztül ( akár 10 évig is) együtt. Ők voltak: Darvas, Hajba, Járfás, Oláh, Molnár, Liszkai, Vida, Gyuricza, Nagy, Farkas testvérek, Zámbori, Bognár. Sok fonyódi nevelésű játékos magasabb osztályba is eljutott: Jutasi (Salgótarján), Pintér (Szombathely), Nagy László (Újpest), Cserepes ((Dunaújváros), Deákvári (Vasas), Posza ( Újpest).

Az 1950-es évektől, mióta rendszeres bajnokságok folynak, több sportkör elnök, intéző, edző foglalkozott a csapattal. Külön ki kell emelni Zákányi Kálmán sportköri elnököt, aki az egyesült 50. Évfordulóján bejelentette a pálya korszerűsítését, amelynek avatója 1974-ben a Kaposvári Rákóczi-Budapesti Honvéd barátságos mérkőzés volt, majd 3000 ember előtt. Zákányi Kálmán, akkor elnök álmodott egy merészet, hogy Fonyódon sportcsarnok épül. Ennek alapjait 1977-ben rakták le. Az egyesületnek szolgáltató egységei voltak (lakatos, vízszerelő), 3 saját autóbusz szállította a sportolókat, iskolásokat, igazi sportélet volt.

Rangsor nélkül a csapatnál tevékenykedő edzők közül néhányan: Milkovics József, Hajba József, Dr. Vida János, Turai László, Zámbori Béla és a jelenlegi edző, Deákvári Antal. Csapatainak segítették a következő technikai vezetők és intézők: Szöllősi József, Horváth Endre, Dávid Antal, Posza László, Tolnai Attila.

A csapat életébe a legmagasabb osztály amelybe eljutott az NB. III volt. Itt két évig játszott. (Edző Deákvári Antal). Ekkor már nem csak helyi játékosok játszottak amit a fonyódiak nehezen fogadtak el. Fonyód szereti a sportot, a csapatot. Egy-egy mérkőzésen sokszor 300-400 ember buzdítja a csapatot.

Jelenlegi vezetés  a városi vezetők segítségével, hogy minél több sportolni vágyó fonyódi fiatal számára megfelelő körülményeket biztosítson az egyesületben.